Každý třetí Čech má potíže se zrakem

Ze statistik vyplývá, že potíže se zrakem má každý třetí Čech, trvalé potíže pak každý pátý. Kromě vrozených vad nebo onemocnění si za některé problémy s očima můžeme i sami, a často o tom třeba ani nevíme. Na co si dát pozor, a kterých chyb se vyvarovat, aby naše oči netrpěly?

Záře monitorů

Pohled do monitoru sám o sobě ještě nemusí být pro naše oči nutné zlo, ale problémy mohou nastat při špatném nastavení jasu nebo umístění monitoru ve špatném úhlu k oknu. „Při nesprávném nastavení obrazovky počítače může být náš zrak přetěžován, rychleji se unaví a odrazí se to také na pomalejším pracovním výkonu. Nejvhodnější poloha monitoru počítače je kolmo k oknu a dále od něj, aby na obrazovku ani na pozadí za ní nedopadalo přímé sluneční světlo. Stejně tak se na obrazovce nesmí zrcadlit žádné umělé osvětlení. Nezbytné je také správné umístění monitoru vzhledem k očím, a to tak, aby střed horního okraje monitoru byl proti nosu a pohled na obrazovku tak směřoval lehce dolů. Během práce na počítači bychom také měli občas očím ulevit pohledem do dálky, například z okna,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. Nastavení jasu monitoru by pak mělo korespondovat s osvětlením v místnosti, tedy čím více světla, tím vyšší jas a naopak.

Nákup dioptrických brýlí v drogeriích, korekce zraku svépomocí

Ve chvílích, kdy pociťujeme zhoršení zraku, není vhodným řešením návštěva drogerie a nákup dioptrických brýlí na čtení nebo na dálku. Přesto, že se pravděpodobně dostaví dočasná úleva, do budoucna mohou přijít daleko horší obtíže. Bez porady s lékařem totiž nelze správně odhadnout vhodné dioptrie ani případnou vadu očí. Totéž platí i při nákupu dioptrických kontaktních čoček bez porady s kontaktologem.

Nošení kontaktních čoček

Nošení kontaktních čoček je velké téma. Samotné nošení čoček, pokud jsme v péči kontaktologa, potíže nepřinese, pozornost je ale nutné věnovat hygieně i jejich správnému užívání. Konkrétně hygieně při nošení kontaktních čoček, a to nejen při jejich nasazování, sundávání nebo uchovávání v roztoku, ale také například při líčení či sportování. Potíže pak často vznikají také ve chvíli, kdy nerespektujeme pokyny výrobců. Tedy například pokud usínáme v jednodenních čočkách nebo nosíme 14denní čočky měsíc apod.

Špatné osvětlení

Pro naše oči je nejpřirozenější denní světlo. To lze do určité míry nahradit umělým osvětlením, ovšem jen takovým, které nabízí stejné barevné spektrum. Žluté tóny žárovek jsou často tlumené a nedostatečné pro práci, způsobují tak rychlejší únavu očí a nesoustředěnost, podobně je tomu ale také u ostrého světla ze zářivek, které oči také přetěžují a způsobují bolesti či pálení očí. „Nedostatek denního světla má vliv především na rychlejší únavu očí, jejich namáhání, zároveň častěji bolí či pálí, může to mít souvislost i s bolestmi hlavy a dalšími potížemi. Dostat denní světlo do tmavých koutů v domácnosti nebo kanceláři je dnes ale poměrně snadná záležitost díky světlovodům, jejichž instalace je rychlá a dokáží přivést světlo ze střechy, terasy nebo i z chodníku, tam kde chybí a je potřeba,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Pozor na „levné“ sluneční brýle

Škodlivé UV záření nezkouší pouze naši pokožku, ale i náš zrak. Základem jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Pozor však na laciné sluneční brýle bez UV ochrany. Každé zatmavené brýle totiž způsobují rozšíření zorniček, a pokud nejsou chráněny dostatečným UV filtrem, mohou oči naopak poškodit, protože do zornic proniká daleko více škodlivých paprsků, které mohou způsobit trvalé poškození zraku,

Časté ostření na blízko, potíže mohou vzniknout i u „knihomolů“

To, zda čtení kazí oči nebo ne, je celkem spekulované téma. Nejedná se zde jen o čtení v nedostatečném osvětlení, to totiž způsobuje spíše únavu očí, než jejich trvalé poškození. Zajímavé jsou ale výsledky některých studií, které poukazují na to, že lidé, kteří hodně čtou, si mohou vyvolat krátkozrakost, stejně jako lidé, kteří pracují s mikroskopy, hodináři a další profese, ve kterých je nutné častěji ostřit na blízké předměty.