Kapacita kladenského domova pro seniory stoupla o desítky míst

Kapacita kladenského domova pro seniory stoupla o desítky míst. Včera byla otevřena nová přístavba za 120 milionů korun, s kterou se začalo před dvěma lety. Investorem bylo město Kladno. Obě křídla budovy také mají novou fasádu včetně zateplení. Dokončení zdrželo nutné opakování tendru na vybavení interiérů za zhruba devět milionů korun, protože v prvním případě vyhovoval podmínkám jen jeden účastník řízení. Oprava domova by měla pokračovat i letos. ČTK to řekl ředitel domova Radim Král (ČSSD). 

Kapacita domova se reálně zvýší asi o 30 míst, protože i když přibylo 51 nových pokojů, budou se rušit čtyřlůžkové pokoje. Nyní je celková kapacita zhruba 220 míst. Do části nových pokojů se přestěhují senioři z částí, které rekonstrukce teprve čeká. V příštích letech město plánuje každoročně do opravy dalších pokojů investovat zhruba až deset milionů korun. "Budeme zde také nově nabízet odlehčovací službu, aby mohli i lidé, kteří doma pečují o seniora, třeba na několik dnů odjet a mít ho komu svěřit," uvedl ředitel. 
    
V nové části budovy je 51 nových pokojů pro jednoho až dva klienty. Každý pokoj má také vlastní toaletu a sprchový kout. Obyvatelé domova budou také moci využívat služby, jako jsou bufet, knihovna, studovna, kaple, rehabilitace a lékařská ordinace. Zajímavostí nového pavilonu jsou například shozy na prádlo, které vedou z jednotlivých pater do prádelny. Vybavení bylo převážně placeno z evropských dotací. 
    
Žádostí o umístění eviduje domov přibližně 200 až 300, z toho zhruba 60 klientů čeká na umístění akutně. Kapacita domova tak stále nepokrývá poptávku. Kladenský domov pro seniory zřizuje město, v části Švermov je pak další domov pro seniory, který zřizuje Středočeský kraj. 
 
zdroj: ČTK