Jediné kladenské kino bylo po modernizaci oficiálně otevřeno

Jediné kladenské kino Hutník bylo v úterý slavnostně otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci. Po 40 letech se jí dočkal zejména promítací sál. Byly v něm vyměněny sedačky, podlahy nebo zvuková izolace. Celková modernizace kina včetně technologií trvala poslední dva roky. Náklady byly zhruba 4,6 milionu korun, řekl ČTK jeden z provozovatelů kina Pavel Volf. 

Postupná modernizace kina podle něj začala v roce 2010 nákupem moderních zvukových a promítacích technologií, které mimo jiné umožňují promítat filmy ve formátu 3D. "To byl první krok, ale ten sál je starý 40 let, stejně jako budova, a tomu stáří odpovídalo třeba to, že byly sedačky blízko u sebe a nebyl tam prostor na nohy," uvedl Volf. Na nedostatek místa si v minulosti nejčastěji stěžovali také diváci. 

Opravy promítacího sálu začaly loni v říjnu a kino kvůli nim bylo na dva měsíce uzavřeno. Podle Volfa se musely především namontovat akustické obklady a vyměnit podlaha, aby kino splňovalo všechny technologické podmínky. Vyměněny byly také sedačky, které jsou pro diváky komfortnější. 
    
Kvůli tomu, že mají diváci více místa, se ale snížila původní kapacita z 500 na 300 lidí. "Sice je to jednosálové kino, ale mělo by se přiblížit tomu standardu, který dneska kina nabízejí. Myslím si, že po technické stránce už to splňuje," dodal Volf. Opravou prošlo také zázemí nebo toalety. V nejbližších dnech bude ještě dokončen obchod s občerstvením. 
    
Ze starého kina podle Volfa zůstal pouze strop a z nostalgie provozovatelé také na stěnách nechali kryty osvětlení, které návštěvníkům připomínají spíše reproduktory. Kino bylo od poloviny loňského prosince ve zkušebním provozu. Od té doby si modernizaci lidé chválí. Podle Volfa se zatím i zvyšuje návštěvnost, kterou však mohl ovlivnit vstup populárního filmu Hobit do českých kin. "Ta návštěvnost zatím je, ale ukáže se až na dalších filmech. Divák je dnes náročný po technické stránce i podle kvality filmů," uzavřel Volf. 
    
V Kladně bylo několik kin, která však po roce 1989 začala postupně zanikat a v největším středočeském městě se udržela pouze dvě. Kino Sokol však bylo zavřeno před čtyřmi lety. Pavel Volf jediné kladenské kino provozuje se svým bratrem Vojtěchem od roku 1998, od té doby prý nebylo v provozní ztrátě. 
 
zdroj: ČTK