Jak na správné stravovací návyky u malého dítěte?

Bojujete se svým dítětem o každé sousto? Nutíte ho nebo přemlouváte, aby snědlo alespoň trochu? Unavují vás tyto neustálé bitvy? Možná právě váš potomek patří mezi děti se stravovací poruchou. Mnoho rodičů totiž, než aby své děti nutilo do jídel, které jim nechutnají, raději volí jednoduší cestu a připravují jim dokola „osvědčené“ pokrmy. To může vést k problémům s příjmem potravy, protože časem nebude mít dítě důvěru k novým jídlům. Jak tedy přimět děti k tomu, aby nebyly vybíravé? Přinášíme vám pár tipů, které k tomu pomůžou.  

1)    Vyjasněte si role

Je potřeba si uvědomit svou vlastní úlohu v podávání pokrmů. Tou je, že vy určujete, co a kdy bude váš potomek jíst. Na něm je už jen říct, že má dost.

2)    Podávejte nová a výživná jídla

Děti jsou od přírody nedůvěřivé k novým pokrmům. Nenuťte je proto hned na poprvé všechno sníst. Nechte je se napřed seznámit se všemi novými vůněmi a chutěmi. Děti si na ně zvyknou, když je dostávají opakovaně. I když se to po prvním ochutnání nemusí vůbec zdát. Na děti funguje také efekt důvěryhodné osoby. Pokud uvidí, že stejné jídlo jí rodina nebo někdo z malých přátel, tak si k němu najde cestu snáze. Také se snažte dodržovat časy obědů a svačin, které jsou dobré pro získání stravovacích návyků. 

3)    Buďte oporou, ne drábem

Malé děti ví, kolik potřebují sníst. Jejich pocity hladu nebo nasycení jsou silnější než u dospělých, a proto toho vždy s ní tolik, kolik jejich tělo potřebuje. Nesnažte se je tedy přemlouvat, uplácet nebo nutit do jídla. Nesnažte se také jídlo využívat k jiným cílům. Nemělo by být odměnou ani trestem. Oběd si totiž nebudou spojovat s hladem a začnou si vybírat jen některá jídla. Sníží se tak jejich reakce na pocit hladu nebo přejedení.

4)    Učiňte podávání jídel dětem zábavným

Snažte se využít jídlo k učení se novým věcem. Vypněte rušivé zvuky a jezte spolu s vaším potomkem. Existují i výrobky, které tyto činnosti podporují, jako jídelní sady s výukovými kostičkami. Jednu takovou si můžete nechat dovést spolu s nákupem z Kolonial.cz.

5)    Buďte dobrým vzorem.

Nejvíce návyků pochytí každý doma. Vy i celá rodina buďte u jídla vzorem tak, aby se i ten nejmenší naučil zdravým stravovacím návykům právě od svých nejbližších.