Díky novému zákonu narůstá počet dětí, které čekají na operaci

Kladenská nemocnice protestuje proti zákonu, který ukládá, že k ošetření dítěte je zapotřebí souhlas obou rodičů. Zákon platí od letošního dubna a přináší spíše komplikace, než aby ochránil práva dítěte a byl mu ku prospěchu. Jen v Kladně prý kvůli téhle povinnosti čeká na zákrok snad každé druhé dítě. 

„Dokud nedohledáme druhého z rodičů, nebo soud dítěti nepřidělí opatrovníka, jenž dá souhlas, či vydá záporné stanovisko se zákrokem, nemůžeme dětským pacientům operovat třeba ani mandle. Jen doufáme, že zákon parlament v nejbližší době zruší,“ říká právnička Oblastní nemocnice Kladno Barbora Vylíčilová.

Podle ní by bylo správné, kdyby rodiče rozhodovali společně pouze v zásadních případech, jako je například odebrání párového orgánu. „U nás operujeme v průměru pět dětí denně a zhruba padesát procent pacientů z tohoto počtu na zákrok stále čeká, protože druhý z rodičů není k zastižení. Už mohli mít operaci dávno za sebou, ale kvůli znění zákona je stále odsouváme. A to i přesto, že jsme obeslali jejich rodiny i praktické lékaře. Když tento zákon neexistoval, fungovalo to mezi rodiči a nemocnicí mnohem lépe,“ dodává právnička.