Chirurgie bude dočasně v nové budově nemocnice

Nový objekt v areálu Oblastní nemocnice Kladno začíná pomalu ožívat. Právě v těchto dnech sem zaměstnanci přesouvají zdravotnické přístroje. Budova, která bude v konečné fázi sloužit jako domov pro seniory, lůžka následné péče a rehabilitace, bude dočasně i útočištěm pro chirurgii.

Oddělení se kompletně přestěhuje do prvního a druhého podlaží objektu, nacházející se na místě bývalého kožního. Podle ředitelky nemocnice Kateřiny Pancové je to z důvodu pokračujících rekonstrukcí na několika místech nemocnice zároveň.

„U tohoto přesunu máme výhodu, že mezi novou budovou a monoblokem vede spodní koridor. To nám umožňuje, aby pacienti přecházeli, nebo byli převáženi, suchou nohou, což je v případě takto frekventovaného oddělení velmi důležité,“ řekla Pancová.

V nemocnici se buduje už několikátým rokem. Klíčové bylo dokončení Centra akutní medicíny (CAM), které bylo slavnostně uvedeno do provozu loni začátkem března. Se stavbou zmiňované budovy domova pro seniory, lůžek následné péče a rehabilitace se začalo ještě o měsíc dříve a zároveň se postupně rekonstruuje také monoblok a Niederleho pavilon.

A tak i když je to pacientům někdy spíše ke vzteku, stěhování jednotlivých oddělení je nezbytné. Ředitelka ho okomentovala tak, že při plánování přesunů se vedení nemocnice alespoň snaží dodržovat to, že úseky mění své místo maximálně dvakrát. V souvislosti s novou budovou domova pro seniory se vyjádřila, že na dobu dvou, možná dvou a půl let bude sloužit jako záložní lůžkový fond vždy pro to oddělení, které se právě bude rekonstruovat.

„Musíme vše zvládnout za plného provozu, protože nám nesmí poklesnout ani počet výkonů,“ uvedla Pancová. Narazila tím na fakt, že nemocnice jsou závislé na úhradách od pojišťoven, které jsou vypláceny zpětně. Zdravotnické zařízení tedy nemůže kvůli rekonstrukci na čas celé oddělení jednoduše uzavřít. Pokud by se tak stalo, za dva roky by totiž Kladno sice mělo zcela zmodernizovanou nemocnici, ale ta by zároveň neměla peníze na svůj provoz.

Uvedení nové budovy domova pro seniory, lůžek následné péče a rehabilitace je v plánu letos v březnu. Posledně zmiňované oddělení, rehabilitace, bude sídlit v přízemí objektu. Jak sama ředitelka přiznala, její stěhování už je nezbytné. „V současnosti se ještě stále nachází v suterénních prostorách monobloku a tam se nám třeba dvakrát do měsíce stane, že praskne voda. Takže je to tam opravdu v katastrofickém stavu,“ dodala Pancová.

www.kladno.cz