Celníci rozšiřují oblast kontrol alkoholu, hledají zdroj metanolu

Celníci rozšiřují kontroly alkoholu zaměřené na původ nápoje, kterým se otrávil šestašedesátiletý muž. V neděli zemřel v kladenské nemocnici na otravu metanolem. Kriminalisté nařídili provést soudní pitvu a další toxikologické testy, které by mohly pomoci při vyšetřování. ČTK to dnes řekla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.  

Důkladné kontroly alkoholu trvají nepřetržitě od roku 2012, kdy vypukla metanolová kauza. Ve Středočeském kraji jich loni celníci uskutečnili téměř 400, letos už jich bylo provedeno přes 360 a denně další kontroly přibývají, řekla ČTK mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.

Dosud se na kontrolách společně podíleli policisté, hygienici a celníci. "Nyní všechny kontroly povede celní úřad," uvedla Nováková. Kriminalisté dál vyšetřují okolnosti mužovy otravy a snaží se získat další informace. Do nemocnice byl přivezen v neděli 22. listopadu, žil ve Velké Dobré u Kladna. Právě zde intenzivní kontroly začaly a postupně se jejich rádius rozšiřuje. Další směřování se odvine od výsledků vyšetřování a případně nových zjištění policie a celníků. "Bližší informace z taktických důvodů nemůžeme sdělit," uvedla Matějková.

Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 vyžádala 48 životů. Loni 21. května vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v jedné z větví této kauzy. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí. Hlavní distributor, Jiří Vacula, má být ve vězení 15 let.

Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent v celé ČR a 20. září ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR. Vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení odvolalo ministerstvo zdravotnictví v říjnu 2013.

Podle zpráv z předloňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů zřejmě z 15.000 litrů nebezpečného alkoholu.

Několik případů otrav metanolem se objevilo i později, ovšem nikdy nebylo potvrzeno, že by měly něco společného s metanolovou kauzou. Loni v březnu zemřel dvaapadesátiletý muž v Boskovicích, policii se ale nepodařilo vypátrat, kde metanol vypil. V bytě muže se závadný alkohol nenašel a v pátrání nepomohly ani výpovědi jeho blízkých.

zdroj: ČTK