Právě se nacházíte:

Bráníme se kamionům

Od loňského podzimu platí zákaz vjezdu nákladních vozidel nad 12 tun na jednu z příjezdových komunikací do Kladna. Hlavním impulsem pro tento zákaz byly velmi špatné rozptylové podmínky, které jsou bohužel pro městskou část Švermov, přes kterou tato příjezdová trasa vede, příznačné.

Několik dní během loňského podzimu se špatně dýchalo snad všem v celé České republice, ale ve Švermově byla situace o něco horší. "Smogová situace byl tak špatná, že bylo nutno okamžitě jednat," říká náměstek primátora Miroslav Bernášek. Během týdne se tak podařilo sehnat vyjádření všech dotčených subjektů a instalovat značky zakazující z toho nejfrekventovanějšího směru vjezd kamionů do Švermova.

Zákaz vjezdu těžké nákladní dopravy nyní celoročně platí v ulici Velvarská. Značky jsou umístěny daleko před Švermovem, aby mohly kamiony tuto lokalitu objet. "Cílem však je zařadit celý Švermov do tzv. nízkoemisní zóny, což by znamenalo možnost v případě nepříznivých rozptylových podmínek kamiony zcela vykázat. Tím se z tohoto směru zamezí vjezdu kamionů i do celého Kladna," dodává náměstek Bernášek. Cesta k tomuto opatření je však dlouhá. Záměr města musí být oznámen rok předem, aby se k němu mohli vyjádřit všichni, kterých by se opatření mohlo týkat. Je to teprve první krok v tomto úsilí, ale je to určitě krok správným směrem k vytyčenému cíli. Tím není nic jiného, než postupné vymýcení tranzitní kamionové dopravy přes Kladno. V budoucnu by tak měl pro těžkou nákladní dopravu platit zákaz průjezdu městem i bez ohledu na aktuální rozptylové podmínky.

www.kladno.cz