Batist Medical opět roztočil všechny linky na nanoroušky

Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce, významný výrobce a distributor zdravotnického materiálu s téměř 30letou tradicí, loni přeskupil část své výroby a začal vyrábět nanoroušky. Během jara a léta kapacitu výroby výrazně ponížil, ale nyní s rostoucími covidovými čísly ji opět navyšuje a vyrábí 10 miliónů nanoroušek měsíčně.

Batist Medical si letos nechal otestovat svoje nanoroušky v prestižní laboratoři Nelson Labs v USA. Výsledkem je certifikát, který potvrzuje, že virová filtrační účinnost (VFE) nanoroušek Batist Medical je 99,8 %. Tento certifikát dokazuje, že nanoroušky Batist mají nejen větší filtrační účinnost než respirátory FFP2, ale také některé FFP3. 

„Pandemii jsme bohužel zatím neporazili a čekají nás nepříjemné zimní měsíce, kdy je nutné dodržovat všechna vládní nařízení a zejména maximálně chránit sebe a své blízké. Nyní jsme najeli opět na výrobní kapacitu 10 miliónů nanoroušek měsíčně. Poptávka lidí, ale i firem a institucí totiž opět výrazně vzrostla,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel a majitel Batist Medical. „Nově jsme se rozhodli rozšířit portfolio a začali vyrábět nanoroušky i v dětské velikosti, navíc se speciálním potiskem,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel Batist Medical.

Nanorouška je vhodným řešením nejen pro běžné používání v obchodech, veřejné dopravě či na dalších exponovaných místech, ale také pro mnoho zaměstnanců a pracovníků, kteří by mohli mít problém na pracovišti vydržet v pracovním výkonu s nasazeným respirátorem. Ztížené dýchání v respirátoru po několik hodin může fyzicky vyčerpávat, v nanoroušce se naopak dýchá pohodlně a přirozeně. Navíc pořizovací hodnota nanoroušek je nižší než u méně účinných respirátorů.

Základní vlastností nanomateriálu je vyšší hustota vláken, jejich větší povrchová plocha i průměrná tloušťka. Každá nanorouška má celkem 4 vrstvy – dvě krycí, jednu filtrační a jednu nanovrstvu. Nanorouška Batist obsahuje vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu schopnou zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Důležitý je také náboj na povrchu vláken, který aktivně přitahuje i velmi jemné částice. Každá nanorouška Batist se skládá z úvazků nebo gumiček, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken.

„Veškerý materiál od samého začátku odebíráme od českých dodavatelů. Nanoroušky dodáváme jak nemocnicím a zdravotnickým zařízením, tak firmám z různých segmentů, ale i konečným spotřebitelům,“ vysvětluje Tomáš Mertlík z Batist Medical.