Platby za špičkové doktory nevycházejí ze sbírky zákonů, ale pouze ve Věstníku ministerstva zdravotnictví. A to v podobě metodiky, za co a jak lze peníze od pacientů vybírat.
„V naší nemocnici složitý nebo náročný výkon většinou provádí primář nebo lékař, který se na ten výkon specializuje a stejně by ho prováděl. Tudíž bychom z našich pacientů akorát zbytečně tahali peníze,“ vysvětluje právnička Barbora Vylíčilová.
Možnost připlácení si za špičkové lékaře v nemocnicích již napadla Česká lékařská komora u ústavního soudu. Nyní se čeká na jeho verdikt. „Doporučení ministerstva například nebere v potaz, že ne vždy je primář tím nejlepším odborníkem. V kladenské nemocnici není žádným tajemstvím, že v některých případech je lékař na danou problematiku větší odborník než primář oddělení. Což není nic zvláštního. Ovšem ministerstvo, pokud to s platbami myslí vážně, by mělo konkrétně určit, kteří lékaři budou v nabídce,“ míní Vylíčilová.
Vyžadovaní specialisté by měli zákroky provádět mimo pracovní dobu, což vyjde mnohem dráž, než ministerstvem stanovená maximální částka patnáct tisíc korun. „Lékař využívá operační sál nemocnice, anesteziologa, instrumentářku, sestřičku, případně dalšího operatéra. Takový úkon vyjde nemocnici na desítky tisíc korun, které jí zdravotní pojišťovny neproplatí. A pacient nesmí předběhnout pořadník operací, byť si připlatil. Pokud by se však situace v českém zdravotnictví změnila a nastalo skutečné zavedení standardů a nadstandardů a pacient by si mohl vybírat například primáře chirurgického oddělení na odstranění bradavice, pak bychom o těchto krocích začali uvažovat,“ dodává právnička.
Přesto již nyní si mohou některé nadstandardní služby či odborné zákroky pacienti v kladenské nemocnici zaplatit. Ceník zájemci naleznou na jejích webových stránkách.