Agentura ve Slaném pomůže až stovkám znevýhodněných lidí

Agentura pro sociální začleňování ve Slaném pomůže se zapojením do společnosti až stovkám znevýhodněných lidí. Žijí například v ubytovnách, podle odhadů je jich více než 300. Pomoc s bydlením či třeba oddlužením se však bude týkat nejen obyvatel ubytoven, ale například i seniorů, mladých rodin či matek samoživitelek. Přínos by se neměl týkat jen lidí z vyloučených lokalit, ale měli by ho pocítit všichni obyvatelé města, řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Z různých dotací by na její činnost měly v příštích letech jít do Slaného minimálně desítky milionů korun. 

Agentura působí ve Slaném od letošního července. Město se ke spolupráci s ní přihlásilo. Nyní agentura ve Slaném připravuje plán všech možností své činnosti ve spolupráci s dalšími partnery, kterými jsou například úřad práce, školy, policisté a strážníci. "Začíná se dařit spolupráce všech zúčastněných, dříve se jednalo spíše o nahodilou činnost," uvedl lokální konzultant agentury Michal Kratochvíl. Ve Slaném žije ve vyloučených lokalitách více než 300 lidí, ale kolika z nich se podaří pomoci, zatím lze jen odhadovat. Podle Kratochvíla také bude záležet na motivaci klientů. Proces začleňování už je nastartovaný mimo jiné prací dvou romských preventistů kriminality, kteří působí v sociálně vyloučených lokalitách. 
    
Práce agentury by měla spočívat i ve fungování pracovních poraden, vytvoření pracovních míst, pomoci s oddlužením, fungovaní asistentů pedagoga a psychologů ve školách a podobně. 
    
Město chce podle starosty Martina Hrabánka (ODS) řešit problematiku sociálního bydlení. Lidem chce nabídnout možnost levného bydlení, ale nejenom v ubytovně, ale také v některých městských bytech, kde by bylo regulované nájemné a lidé by zároveň měli šanci zvýšit úroveň svého bydlení, pokud by se jako nájemníci osvědčili. 
    
Ve středních Čechách nově Agentura pro sociální začleňování působí kromě Slaného také v Kralupech nad Vltavou a Příbrami. Působnost většinou přesahuje hranici měst, ale týká se i okolních obcí, kterým by později město mohlo pomoci s koordinací začleňovacího procesu. "To ale neznamená, že sociální služby budou do města lákat další lidi z vyloučených lokalit," doplnil Šimáček. 
 
zdroj: ČTK