1. srpna začala změna bodového systému
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, zpřesňující postihy za řízení pod vlivem alkoholu, začala platit od 1. srpna. Norma také snižuje počet přečinů, za něž policisté řidičům udělí trestné body, ze 44 na 27.
Řidiči podle zákona dostanou pokuty za malé překročení rychlosti i za malé množství alkoholu v krvi, trestné body se ruší. Za vyšší množství alkoholu, než je 0,3 promile, budou trestáni sedmi body.
Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog může být nově uložena pokuta od dvou a půl do 20 tisíc korun.
S platností novely se počet bodovaných přestupků snížuje ze současných 44 na 27. Jednobodové tresty řidičů se ruší, bodové tresty nehrozí ani za malé překročení povolené rychlosti. Řidič přesto může dostat pokutu ve výši 1500 až 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti se dál udělují dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.
Snížuje se počet trestných bodů za držení telefonu při jízdě, novela počítá se dvěma místo původních tří. Naopak pět bodů místo původních tří dostane řidič za ohrožení jiného při předjíždění.
Porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás pro děti se trestá čtyřmi body, u dospělého třemi body. Zrušené jsou bodové tresty za nerozsvícená světla, za neoprávněné užití modrého či oranžového majáku nebo za nerespektování příkazové značky.
Novela ruší limit 100 tisíc korun za způsobení dopravní nehody. Nově platí pouze sedmibodový trest za způsobení dopravní nehody, při které někdo zemřel nebo byl těžce zraněný. Tříbodový trest za způsobení škody nižšího rozsahu novela zrušila.
Předloha zavedla i povinné použití zimních pneumatik v období od listopadu do března a zakázala kamionům jízdu v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 06.00 do 09.00 a od 15.00 do 18.00).
V novele zůstává i ustanovení, podle něhož policisté nemusí označovat na území měst a obcí úsek, ve kterém měří rychlost.
Novinkou se stává i kontrola technického stavu vozidla přímo v provozu. Řidič je od 1. srpna povinen na výzvu policie zajet k zařízení pro kontrolu technického stavu, pokud nebude jeho zajížďka včetně cesty zpět delší než osm kilometrů.
Novela zároveň ruší povinné vyšetření neurologem včetně vyšetření EEG. Naopak povinnost absolvovat dopravně psychologické vyšetření zůstává a k současnému okruhu osob se přidají i řidiči, kteří budou žádat o vrácení řidičského oprávnění, jež ztratili po dosažení 12 trestných bodů.
www.kladno.cz